Це персональний веб-сайт лікаря . Сторінка "Тема АТО : ПТСР".

Нижче на сторінці розміщено:

 

 1. сертифікат заочного навчання в Массачусетському шпиталі клацніть абі збільшити сертифікат Діагноз ПТСР

Передмова

У березні-квітні 2016 р. я пройшов заочне навчання у Масачусетському Шпиталі, склав іспит та отримав сертифікат по темі «ПТСР – діагноз відповідно до DSM-5».
Нижче розміщений мій конспект, за декількома англомовними джерелами. Найбільш важливі із них:
1. Підручник по клінічній практиці у поводженні із Пост-травматичним Стресом. Видання Департаменту у справах Ветеранів та Департаменту оборони США, 2010, 254 с, більше 600 літ.дж. (VA/DoD Clinical Practice Guideline for Management of Post-traumatic Stress, 2010)
2. Пост-травматичний стресовий розлад. Кишеньковий підручник Доповнення до Підручника 2010 р. для клінічної практики VA/DoD. Видання Центру зразкової клінічної практики Департаменту оборони США, 2013, 92 с.
(Posttraumatic Stress Disorder Pocket Guide: To Accompany the 2010 VA/DoD Clinical Practice Guideline for the Management of Post-traumatic Stress. Defense Centers of Exellency for Psychological Health and Traumatic Brain Injury.)
3. Фрідман М. ПТСР – історія та огляд, 2016. Інтернет-ресурс Адміністрації у Справах Ветеранів, США, 2016. (Friedman M. PTSD History and Overview, 2016)

 


 

посттравматичний стрес

& ПТСР


конспект


 

Актуальність
Пост-травматичний стрес – спектр важких психічних станів та захворювань, які можуть розвинутися після травми. Травма може бути фізичною (клінічна смерть та реанімація, важке каліцтво) або суто психологічною (пацієнт бачив наочно смерть іншої людини). В Україні, в умовах російсько-української війни 2014 – 2016 рр., можна очікувати декілька тисяч «свіжих» випадків ПТСР. Українські лікарі мусять своєчасно виявляти та правильно лікувати ПТСР.


Визначення

ПТСР (пост-травматичний стресовий розлад) – важке, деінколи інвалідизуюче психічне захворювання, яке може розвинутися після важкої травми (фізичної або психологічної).
Симптоми включають
* вторгнення (інтрузію) спогадів
* поведінкові стратегії уникнення
* негативні думки та настрій

* гіпер-збуджуваність, гіпер-пильність, порушення сну.

 

Важливість виявлення
У великому проценті випадків ПТСР залишається нерозпізнаним, і як наслідок, пацієнти не отримують належного лікування. Широке дослідження, проведене в Ізраїлі, показало, що на первинному прийомі симптоми ПТСР виявляються у 9% пацієнтів. Із цього числа лише чверть мали вже встановлений діагноз, хоча захворювання спричиняло суттєві страждання.
Реальний шлях покращення діагностики ПТСР – використання простого тесту PC-PTSD.

 

Лікування
«Золотим стандартом» у лікуванні ПТСР визнано психотерапію (методіка КПТ, cognitive behavioral therapy). Також ефективною є медикаментозна терапія (серотонін-ергічні антидепресанти).
Бензодіазепін та його аналоги є неефективними при ПТСР та навіть можуть погіршити перебіг хвороби.

 

 1. дані МінВетеранів США процент ПТСР серед вояків клацніть абі збільшити процент ПТСР 1970 - 2015

Лідер у вивченні та лікуванні ПТСР – медики США

У Сполучених Штатах Америки вивчення ПТСР та відпрацювання методів лікування цього захворювання провадиться вже на протязі сорока років, у широкому масштабі та із великим фінансуванням. Значним поштовхом стали клінічні дослідження 1970-х років, коли симптоми захворювання почали проявлятися серед ветеранів війни у В’єтнамі. У 2008 році за допомогою звернулися 442 000 ветеранів із ПТСР. Захворювання ПТСР виявляється також серед цивільних осіб (постраждалі від злочинів, жертви дорожньо-транспортних катастроф, терористичних нападів).
У США держава виділяє сотні мільйонів доларів на дослідження ПТСР серед військовослужбовців.
Обстеження військовослужбовців на ПТСР у США, у зв’язку із операціями у Афганістані та Іраку, включають великі контингенти: так, огляд Seal et al.(2007) включив дані обстеження 103 788 ветераніві.

 

Пост-травматичний стрес
Коли йде мова про надання медичної (психологічної) допомоги військовим, фахівці США рекомендують розглядати ПТСР у більш широкому контексті патологічних станів психіки та розладів (захворювань), що їх може викликати специфічна військова травма (психічна травма). Ці психічні стани та захворювання поєднано у єдиний комплекс, що отримав назву «Пост-травматичний стрес».

 

Пост-травматичний Стрес. Етапи, що хронологічно слідують одне за одним
* гостра стресова реакція (ASR)
* стресова реакція [учасника] бойових дій та операцій (COSR)
* гострий стресовий розлад (ASD)
* ПТСР (гостра та хронічна форми)

 

ASR/COSR (бойовий стрес, стресова реакція учасника бойових дій та/або операцій) – реакція, що виникає у лічені часи (інколи хвилині) після травми, може тривати до чотирьох діб.
ASD (гострий стресовий розлад) – від двох діб до одного місяця після травми.
ПТСР – місяць або більше із моменту травми. До трьох місяців після травми – гостре ПТСР, більше як три місяці – хронічне ПТСР.
ПТСР із відстроченим проявленням – від моменту травми до перших проявів захворювання пройшло 6 місяців або більше.

 

* * * * *
Класифікація

Підручник DSM-5 відносить діагноз ПТСР у специфічну групу психіатричних станів – «Розлади, обумовлені травмою і стресором». Цю групу було виділено нещодавно, тільки у 2013 році. Таким чином, пост-травматичний стресовій розлад (ПТСР) принципово відрізняється від «Травматичного неврозу» або «Тривожного розладу».

Захворювання ПТСР викликає зовнішній (екзогенний) фактор – «катастрофічний стресор, що виходить за рамки звичайного людського досвіду».
ЯКА САМЕ ТРАВМА Є КАТАСТРОФІЧНОЮ? ЧИТАТИ ->

Гостра форма ПТСР – це захворювання, яке відбувається через 4 тижні – 3 місяці після травми. Хронічна форма ПТСР – це захворювання, яке утримується більше ніж 3 місяці із моменту травми (інколи до десятків років).
ПТСР із відстроченим проявленням – це захворювання, симптоми якого почали проявлятися тільки через 6 місяців або більше із моменту травми.

 

Ознаки ПТСР. Діагностичні критерії (скорочено)
Головні ознаки ПТСР: 1) наявність в анамнезі фактора важкої, катастрофічної травми (фізичної або психологічної)
2) наявність у пацієнта характерної симптоматики (перелік симптомів у документі ДІАГНОСТИЧНІ КРИТЕРІЇ)
3) інвалідизуючий характер захворювання – симптоми виражені до такого ступеня, що порушують або роблять неможливим нормальне функціонування особи, трудову діяльність, соціальні контакти.
4) симптоми утримуються, коли сплило 4 тижні або більше із випадку травми (психологічної травми).

5) порушення не є зумовлене фізіологічним наслідком дії речовин (наприклад, ліків, алкоголю) чи іншим клінічним станом.

 

Скрінінг та оцінювання (психометрія)

Часто й густо пацієнти не підозрюють, що в них – ПТСР. Вони зациклюються на соматичних симптомах.
Науково доведена користь скороченого опитувальника PC-PTSD (4 питання) для виявлення недіагностованих випадків ПТСР. Більш розлогий опитувальник PCL (17 питань, бальна оцінка) використовують у наукових програмах.

 

скачуйте & впроваджуйте

Як скачати? На компьютері клацніть картинку правою клавішею миші, у випадаючому меню виберіть "сохранить как" та вкажіть теку (фолдер).
На смартфоні торкніться картинки і тримайте, доки не з'явиться випадаюче меню. Выберіть "сохранить как" та вкажіть теку (фолдер) .

 1. скачати короткий опитувальник скрінінг як файл PDF клацніть картинку правою клавішею мишіДля первинної ланки Скрінінг ПТСР
 2. скачати опитувальник чекліст для вояків як файл PDF клацніть картинку правою клавішю мишіПоглиблена психометрія ПТСР у вояків
 3. скачати опитувальник чекліст для цивільних як файл PDF клацніть картинку правою клавішею мишіПоглиблена психометрія ПТСР у цивільных
 4. скачати критерії ПТСР як файл PDF клацніть картинку правою клавішею мишіНа аркуші А4 Критерії ПТСР

Ці ж самі опитувальники (PC-PTSD та PCL-M, PCL-C) можна скачати у російськомовному варіанті


 

 


 

ЧИТАТИ ЩЕ НА ЦЬОМУ САЙТІ

* Важлива стаття самого професора Фрідмана!!!

 1. стаття ПТСР історія та огляд, клацніть аби перейти професор М. Фрідман

Фрідман М. ПТСР – історія та огляд, 2016
Мєттью Фрідман – професор, світовий авторитет у галузі ПТСР, автор декількох книг про лікування ПТСР та численних наукових статей. Займається темою ПТСР більше 35 років -- лікує пацієнтів, проводить наукову та педагогічну роботу. До 2015 року займав пост виконавчого директора Національного центра по вивченню ПТСР США.
Стаття має обсяг близько 3000 слів, розділ References включає … англомовних джерел.
Статтю М. Фрідмана українською мовою можна читати тут на сайті (html), або скачати із цього сайта у вигляді файла PDF.

 

* Ви -- лікар, психолог, інструктор, волонтер... Ви працюєте із бійцями (ветеранами) АТО? Маєте знати критерії ПТСР як "Отче наш"! Нижче їх можна читати як html, вище -- можна скачати як PDF (поруч із опитувальниками).
Діагностичні критерії ПТСР, згідно DSM-5 (2013)

 

ПОСИЛАННЯ НА ЗОВНІШНІ ДЖЕРЕЛА (ПЕРЕХІД НА ІНШІ ВЕБ-САЙТИ)

 

* Чудова стаття провідного українського фахівця!!!

Романчук О. І. (2012). Психотравма та спричинені нею розлади: прояви, наслідки й сучасні підходи до терапії. NeuroNews, с.30 – 37 
Стаття-семінар, близько 7000 слів, кольорова схема, клінічні приклади.

 1. перша сторінка статті Романчука клацніть абі збільшити психотерапевт психіатр О. І. Романчук

”… розглянуто сучасну модель розуміння походження та проявів розладів, пов’язаних із психотравмою, а також подається короткий огляд рекомендованих сучасними протоколами терапевтичних підходів”
Статтю О. І. Романчука "Психотравма" можна скачати як PDF-файл на сайті http://ipz.ucu.edu.ua/projects/help/

 

* Додаткове читання

 

Стаття української Вікіпедії про Департамент у справах ветеранів США (Ветеран Адміністрейшн).

 

кінець конспекту


Додаток "A"

 

Травма (психотравма).

Визначення згідно Підручнику CPG.

 

 • • Пацієнт особисто і безпосередньо пережив ситуацію, де мала місце його фактична смерть, або близькість до смерті, або серйозне каліцтво, або інше посягання на фізичну гідність [себто зґвалтування або сексуальне насильство].
 • • Пацієнт наочно спостерігав ситуацію, де мала місце смерть, серйозне каліцтво, або посягання на фізичну гідність [себто згвалтування] іншої особи.
 • • Пацієнт дізнається про [нещастя] із членом родини або іншою близькою людиною: несподівану або насильницьку смерть, серйозне ушкодження, близькість до смерті, або серйозне каліцтво.

 

Приклади психотравмуючої ситуації:

 

а) військові

«Більшість вояків США в Іраку мали експозицію до ситуації бойової психотравми, як-то: були атаковані або потрапляли у ворожу засідку (92%), бачили трупи (94.5%), були під обстрілом (95%), мали побратимів що зазнали каліцтва або були вбиті (86.5%).»
(Hoge, 2004).[CPG, p.62].

 

б) цивільні

«Концепцію травматизації під час війни було розширено на інші випадки, такі як катастрофа, фізичний напад, зґвалтування […]. Але ситуації, які спричиняють ПТСР, є суттєво численнішими. Так, можна бачити що медичні ситуації, такі як пологи, викидень, серцевий напад, рак, реанімація після клінічної смерті – здатні викликати ПТСР.» (CPG, p.58)

 

Згідно із критерієм у попередній (4-й) редакції DSM (DSM-IV-TR, 2000), реакція пацієнта на ситуацію має включати потужне відчуття страху, безпомічності, або жаху. Тим часом, накоплені дані свідчать, що військовий персонал не завжди реагує таким самим чином, як цивільні жертви травматичних ситуацій. Відповідно, критерій «страху, безпомічності, або жаху» у редакції критеріїв DSM-5 було виключено.


 

Додаток "B"

 

Посттравматичний стресовий розлад
Критерії DSM-5 (2013)
Примітка: наступні критерії застосовуються для дорослих, підлітків та дітей віком понад 6 років

 

Критерій А – факт стресора.
Піддавання ризику реальної смерті або її загрози, серйозних травм або сексуального насильства, як охарактеризовано в одному (або більше) з наступних пунктів:
A1. Безпосереднє переживання травматичної події.
A2. Людина особисто була свідком події / подій, які відбувалися з іншими.
A3. Травматична подія / події відбулися з близькими членами сім’ї чи близьким другом. У випадках смерті або загрози смерті члена сім’ї або друга – ця подія / події були насильницькими або раптовими.
A4. Переживання неодноразового, надмірного впливу подробиць травматичної ситуації, які викликають відразу (наприклад, у служб екстреного реагування, що збирають людські останки; в офіцерів поліції, які неодноразово перебувають під впливом подробиць щодо насильства дітей).
Примітка: критерій А4 не поширюється на експозицію за допомогою електронних медіа, телебачення, фільмів та фотографій, крім випадків, які стосуються роботи.

 

Критерій B – вторгнення спогадів.
Присутність одного (чи більше) з наведених нижче інтрузивних (тобто таких, що вторгаються) симптомів, пов’язаних з травматичною по дією / подіями, які виникають після того, як подія відбулася:
B1. Періодичні, мимовільні, інтрузивні, болючі спогади про травматичну подію / події.
Примітка: у дітей, що мають більше як 6 років, може виникати повторювана гра, в якій відображається основна тема або аспекти травматичної ситуації / ситуацій.
B2. Періодичні тривожні сни, зміст яких і / або емоційна реакція на які пов’язані з травматичною подією / подіями.
Примітка: у дітей можуть бути моторошні сни без розпізнаваного змісту.
B3. Дисоціативні реакції (флеш-беки), у яких людина почувається або діє так, ніби травматична подія / події відбувається знову (такі реакції можуть доходити аж до повної втрати усвідомлення того, що діється навколо в даний момент).
Примітка: у дітей під час гри може виникати специфічна реконструкція травми.
B4. Інтенсивне чи тривале психологічне страждання через вплив внутрішніх або зовнішніх сигналів, які символізують або нагадують аспекти травматичної події / подій.
B5. Виражені фізіологічні реакції на внутрішні чи зовнішні сигнали, що символізують або нагадують аспекти травматичної події / подій.

 

Критерій C – уникання.
Постійне уникання пов’язаних з травматичною подією подразників, яке з’явилося після травматичної події. Про це свідчить зазначене в одному чи обох наступних пунктах:
C1. Уникання або намагання уникнути болісних спогадів, думок про травматичну подію / події чи почуттів щодо неї або думок і почуттів, тісно пов’язаних з цією подією / подіями.
C2. Уникання або намагання уникнути зовнішніх нагадувань (людей, місць, розмов, дій, об’єктів, ситуацій), які викликають болісні спогади, думки про травматичну подію / події чи почуття щодо неї або тісно пов’язані з нею / ними.

 

Критерій D – негативні думки та настрій.
Негативні зміни у думках і настрої, пов’язані з травматичною подією, які починаються або погіршуються після події, про що свідчать два чи більше з наступних виявів:

D1. Нездатність згадати важливий аспект травматичної події / подій (через дисоціативну амнезію, Але не через травму голови, алкоголь чи медикаменти).
D2. Постійні і перебільшені негативні переконання та очікування щодо себе, інших і щодо світу (наприклад, «я поганий», «нікому не можна довіряти», «світ повністю небезпечний», «моя нервова система назавжди зруйнована»).
D3. Постійні спотворені думки про причини або наслідки травматичної події, які призводять до того, що особа звинувачує себе або інших.
D4. Постійний негативний емоційний стан (наприклад, страх, жах, гнів, почуття провини або сорому).
D5. Помітне зменшення інтересу до важливих заходів або до участі у них.
D6. Почуття відокремленості або відчуженості щодо інших.
D7. Постійна нездатність відчувати позитивні емоції (наприклад, нездатність відчувати щастя, задоволення, любов).

 

Критерій E – зміни в чутливості і реактивності
Помітні зміни в активності та здатності реагувати, які з’являються або погіршуються після травматичної події / подій. Про це свідчать два (або більше) з наступних виявів:
E1. Дратівлива поведінка та спалахи гніву (з найменшим провокування чи без), що, зазвичай, проявляється як словесна або фізична агресія щодо людей чи об’єктів.
E2. Ризикована або самоушкоджуюча поведінка.
E3. Надмірна пильність.
E4. Перебільшена реакція здригання («полохливість»).
E5. Проблеми із зосередженістю.
E6. Порушення сну (наприклад, труднощі із засинанням, неміцний або неспокійний сон).

 

Критерій F – довга тривалість.  Тривалість розладу (критерії B, C, D, E) понад 1 місяць.

Критерій G – функціональна значущість.
Розлад викликає значне страждання чи порушення функціонування у соціальній, професійній або інших сферах.

Критерій H – виключення.
Порушення не є зумовлене фізіологічним наслідком дії речовин (наприклад, ліків, алкоголю) чи іншим клінічним станом.

 


Також, вище на цій сторінці, можна безкоштовно скачати Документ "Діагностичні критерії ПТСР згідно DSM-5" у вигляді PDF-файла для друку (всі критерії на одному аркуші формату A4) -- поруч із Опитувальниками.


 

вернутися нагору
до початку сторінки